Hra o Zdeňku Adamcovi

Zdeněk Adamec, upálil se 6.3.2003 v Praze na Václavském náměstí (fotomontáž)
Zdeněk Adamec, upálil se 6.3.2003 v Praze na Václavském náměstí

Nestane se každý den, že by zahraniční autor napsal novodobou divadelní hru s českým, dokonce reálným hrdinou. A ještě ke všemu nobelista! Tak jsme zaznamenali, že rakouský spisovatel a letošní laureát Nobelovy ceny za literaturu Peter Handke chystá divadelní hru o českém mladíkovi Zdeňku Adamcovi, který se v březnu 2003 upálil u Národního muzea v Praze. Svůj úmysl psát hru s tímto námětem Handke vylíčil rakouskému magazínu News.

Víme, že se kolem Handkeho-nobelisty rozpoutala velká vřava. Že prý nedostatečně odsuzuje násilí, které v nešťastné a Západem rozdmýchané národnostní válce v bývalé Jugoslávii bylo také pácháno srbskou stranou. Válka je vždycky strašná, a proto jediné varování, které ze všech válek pro nás plyne, zní: nikdy nesmí dojít k prvnímu výstřelu! Oceňuji, že v době bombardování Jugoslávie se literát Handke ozval a protestoval. Kolik takových prominentních spisovatelů a umělců bylo?

Mě ale teď zajímá něco jiného – že zahraniční autor píše hru ze současného českého prostředí a o osudu mladíka, kterým se režim zrovna nechlubí. Hra má být uvedena poprvé v létě 2020 na Salcburském festivalu, který je významným svátkem klasické hudby a divadla. Festival po tomto námětu prý dokonce »skočil« a došlo na přetahovanou mezi vídeňským divadlem Burgtheater a Salcburkem. O kvalitě autorových literárních schopností i jeho invenci to tedy svědčí. Termín premiéry je určen velmi časně, takže uvidíme, jaký bude výsledek.

Handkemu stálo za to zabývat se osudem mladého Čecha, který skončil svůj život předčasně a způsobem, jaký zvolil i Jan Palach a několik dalších mužů. Autor se na českého mladíka nezaměřil poprvé, věnoval mu jednu kapitolu již ve svém románu Zlodějka ovoce, který vyšel v roce 2017.

Víme, kdo to byl Zdeněk Adamec? Devatenáctiletý, spíše uzavřený student střední průmyslové školy v Humpolci. Šestého března 2003 se na rampě u Národního muzea polil hořlavinou a zapálil; hořící tělo dopadlo k památníku Jana Palacha. Přes rychlý zásah kolemjdoucích, hasičů i lékařů po 40 minutách oživování v sanitce Adamec zemřel.

U sebe měl vedle třístránkového materiálu nazvaného »Akce pochodeň 2003«, v němž popisoval problémy soudobého světa, ještě dopis na rozloučenou. Z něj podle policie vyplynulo, že řešil i osobní problémy. Policisté mladíka stíhali pro podněcování k trestným činům. Adamec totiž věnoval své internetové stránky tzv. darkerům, kteří úmyslně přerušují dodávky elektřiny. A právě tato skutečnost asi přesunula Adamce a jeho čin do (polo)zapomnění. Handke však sebevraždu českého mladíka, který odsuzoval konzumní způsob života, vnímá jako protest proti současné vládě peněz a vlivných lidí. Adamec v dopise na rozloučenou dal najevo frustraci z vývoje po roce 1989 u nás i ve světě.

Byla jsem se podívat do nově zrekonstruovaného Národního muzea a pak jsem z rampy sledovala i symbolický Palachův památník. Kde asi Zdeněk Adamec stál, než uskutečnil svůj šílený plán? Po něm na tomto místě není žádná památka. Stane se jí, doufejme, divadelní hra z pera nositele Nobelovy ceny.

Autorka textu: Monika Hoření